Własna talia – skąd pobrać darmowe karty?

Edit 24.12.2017: wpis pozostawiony w celach archiwalnych. Przez prawie dwa lata odkąd post został opublikowany, przestały działać podane niżej linki. Post mimo to pozostawiam – ku inspiracji i świedectwu, że takie talie były.


To pierwszy wpis na temat tworzenia własnych talii. W domyśle ma być to krótka seria poradników skierowanych do osób, które niekoniecznie mają wielkie uzdolnienia plastyczne albo znają programy graficzne na wylot (chociaż o nich też trochę będzie), ale mimo to chciałyby spróbować wykreować coś własnymi siłami i potrzebują jedynie odrobiny inspiracji, pierwszych wskazówek jak zacząć i co najważniejsze… jak skończyć, ponieważ po stworzeniu ilustracji musimy swoje karty jeszcze wydrukować (chyba, że tworzymy je od razu na docelowym papierze).

Kart Lenormand jest 36, co w porównaniu z 78-kartową talią Tarota nie jest nadmiernie dużą liczbą i zrobienie ich zajmuje niewypowiedzianie mniej czasu. Na dodatek symbole są o wiele prostsze, bazują na znanych wszystkim obiektach i nie są tak abstrakcyjne jak tarotowe wieże trafione gromem, fruwająca kobieta w środku wieńca otoczona głowami apostołów czy psy wyjące do księżyca na tle piramid. Ogranicza to konieczność manipulowania np. fotografiami, a jak pewnie wiele osób wie, niektóre z takich komputerowych talii stoją na opłakanym poziomie.

Powodów dla chęci zrobienia własnych kart może być kilka:

  1. Szukaliśmy talii dla siebie, ale jak dotąd żadna nas nie urzekła.
  2. Karty, które nam się podobają są zbyt drogie na naszą kieszeń.
  3. Chcemy spróbować przygody z kartami Lenormand, ale chcemy je przetestować niskim kosztem na wypadek, gdyby jednak w naszym przypadku się nie sprawdziły.
  4. Mamy po prostu coś z artystycznej duszy i chcielibyśmy mieć całkowicie niepowtarzalne karty.

Na początek chciałabym przedstawić rozwiązanie najprostsze: ściągnięcie darmowej talii, którą już ktoś zrobił i udostępnił, by każdy chętny mógł ją wydrukować na własny użytek. Takich miejsc jest kilka.

 

Free Holiday Learning Deck
Bodajże najładniejszą darmową talię stworzyła Carrie Paris. Są w stylu retro, posiadają proste, czytelne ilustracje, oznaczenia kart klasycznych oraz krótkie, hasłowe opisy znaczeń. Jest idealna na początek. Wydrukowałam ją sobie na próbę (efekt możecie zobaczyć na zdjęciu w nagłówku) i z własnego doświadczenia mogę podpowiedzieć, że jeśli chcecie drukować całymi arkuszami, polecam robić to na kartkach A3.

Źródło: http://carrieparis.com/free-holiday-learning-deck/

darmowe karty carrie paris

 

DYI Lenormand

DYI to skrót od „do it yourself”. Autorka stworzyła poradnik o tworzeniu własnej talii bazującej na udostępnionej przez nią paczce z czarno-białymi kartami. Zachęca ona do ich pokolorowania i personalizacji – sięgnięcia po flamastry, farbki oraz do zapisania na kartonikach swoich uwag. To może być świetną zabawą! Do tego obrazki są spójne, wklejone z dużą dbałością i… nawiązują do wszystkich klasycznych talii, co czyni z poniższych obrazków absolutnie fantastyczną alternatywę na początek – symbole wyglądają dokładnie tak, jak powinny. To, co je odróżnia od innych kart, to dość niestandardowe wymiary, zbliżone do kwadratu.

Źródło: wanderingoracle.com/lenormand-deck-free-download/

czarnobiałe karty dyi lenormand


Free Your Heart
To druga udostępniona przez Carrie Paris talia, tym razem w walentynkowym stylu. Wymiary kart są o wiele mniejsze niż w przypadku Holiday Learning Deck, co zresztą ma odzwierciedlenie w opisie i autorka podaje informacje, że jest to wersja mini.

Źródło: http://carrieparis.com/free-heart/

karty free your heart lenormand

 

Mystique d’époque Petit Lenormand
Kolejna darmowa talia, chociaż nie tak ładna jak poprzednie. Najbardziej drażni fakt, że grafiki użyte na kartach są w przeróżnym stylu i brak im jakiejś wizualnej spójności. Nie ma też ustalonego jednego koloru tła. Jest natomiast plus – symbole są proste i czytelne. Na stronie znajdziemy rownież inne dokonania artystyczne autorki kryjącej się pod pseudonimem De Pepi. Chyba najbardziej urzekającą i zabawną jej pracą jest Whimsy Lenormand (niestety już płatny), na której znajdziemy jej własne rysunki.

Źródło: http://depepiart.com/sources/free/decks/pdf/freemystiquedepoque.pdf

Petit Lenormand

 

Vintage Poster Lenormand

De Pepi udostępniła również plakat pełen krótkich wyjaśnień znaczeń i z przykładowym rozkładem. Można go również pociąć i wykorzystać karty do stworzenia talii. Jak sama zaznacza, wolno nam ich użyć tylko na użytek własny – obrazki ściągnęła z internetu i z powodu praw autorskich nie wolno nam ich wykorzystywać w komercyjnym zakresie. Są trochę za pstrokate jak na Lenormandy, ale za darmo nie wybrzydzajmy.

http://depepiart.com/sources/free/decks/pdf/vintageposterlenormand2013.pdf

depepi

 

Yorkist Lenormand

Kolejna talia oparta na wklejonych zdjęciach.

Źródło: http://blessedpagan.blogspot.com/2014/02/yorkist-lenormand-free.html

darmowy Yorkist Lenormand

 

Lisa Lenormand

Strona autorki niestety wygasła, ale talię znajdziemy jeszcze w galerii Rozamiry. Nie posiada zbyt wielu ozdobników, jest zbiorkiem schludnie powklejanych zdjęć.

Źródło: http://seerpathways.com/lisa-lenormand-free-digital-download/
Źródło: https://picasaweb.google.com/104554353255343676700/LenormandLisaLenormand

lisa lenormand

 

 

Karty autorki bloga frenchlenormand.wordpress.com

A tutaj polski akcent, autorka polskiego bloga także pokusiła się o wyszperanie w sieci zdjęć i złożenie z nich bardzo kobiecej talii. Wybrała ładne zdjęcia w stylu vintage.

Źródło: https://frenchlenormand.wordpress.com/2014/12/09/wpis-testowy/#more-27

French Lenormand

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *